The only advice I would give is to make the cust from the chocolate wafers as you did before or okay the change with the restaurant. Personally I don't like any graham cracker crusts. Nancy, you are right, there are various rules that must be followed, Michigan just passed a new law allowing people to sell jam and baked goods that were prepared in their home kitchens and does not require inspection of the kitchens.
I assumed that Becky would be baking the cheesecakes at the restaurant, but perhaps I shouldn't have assumed that. Here that would make her an "employee", even though she would be working "piece rate" instead of hourly. Becky how has this worked out for you?
I have found myself in this same situation and trying to come up with a price list myself. Hope it's going great! Call the Cheesecake Factory restaurant and ask the price and size of their cheesecakes. To see the comments of how much you charge for a cheesecake leaves me speechless.
I've shortchanging myself for the longest time. Wow, 20 bucks for a homade cheesecake? That's one hell of a deal for the people you sell to. I make them every now and then. The ingredients can cost 12 to 15 depending on what kind you make. If they don't want to buy them at a higher price let them buy those cheap frozen ones. More that I can use in a lifetime, but they're large and they lie flat. The lady I bought them off of wanted to open a home baked business but our laws don't allow that.
And no restaurant would let her rent their kitchens. Wow i use to sell my cheesecakes at 20 also and everything is from scratch my daughter was pretty upset when she found out the price. I was contemplating making and selling cheesecakes up where I live and I believe that I will have to use a commercial kitchen to do so. It so happens that we have a business center that rents out kitchen space at an hourly rate. I don't think that is unreasonable in the least.
They don't care about health, it's all greed. It's illegal for a 7 year old to sell her lemonade without a commercial kitchen.
Crazy world. I have also seen cheesecake crusts made from Oreo cookies run through the food processor. I think with the filling included, they do not require butter to make the crusts. Not sure what the price difference would be, but I do know those chocolate wafer cookies are pricey. Indem Sie weiterhin auf der Website surfen bzw. Mehr erfahren. Sign In. Join as a Pro. Houzz TV. Houzz Research. Shop Featured Holiday Categories. Home Decor. Holiday Decor.
Christmas Trees. Holiday Lighting. Gift Cards. Explore Discussions. How to price cheesecake? Any ideas and help appreciated! Email Save Comment Featured Answer. Hope that helps and good luck! Like 1 Save. Sort by: Oldest. Newest Oldest. OK becky pony up that recipe.
If you don't mind. Like Save. I like the one for choc chip out of Mrs Field's cookbook. If you'd like the full recipe, let me know. But I think it's 16 oz cream cheese, 2 c sour cream, 3 eggs, vanilla, etc Uses about 1. Made one for a party this week using the Ande Dinner Mint chips in place of the choc chips. It was very good. Going to try another one, but using oreo cookie crumbs for the crust instead of choc graham crackers.
How to make a good Cheesecake questions Q. Lou we're off on a tangent here but my absolute to go to recipe for chocolate ice cream is from Cafe Pasqual's in Santa Fe.
The cookbook is by Katherine Kagel but the recipe below is from epicurious. It's so good I make it anually for a friend as his birthday gift - his request. In a heavy saucepan combine the cream and the milk and bring the mixture just to a boil. In a bowl whisk together the egg yolks and the brown sugar, add the cream mixture in a stream, whisking, and pour the mixture back into the pan.
Let the mixture cool completely and freeze it in an ice-cream freezer according to the manufacturer's instructions, adding the remaining 3 ounces bittersweet chocolate, chopped fine, the crumbled chilies, and the almonds during the last few minutes of freezing time.
Let me know if you need pequins. I can put some in the mail for you, that is if you can mail hazardous material ;- I love Ghiardelli's bittersweet so always use that and Whole Foods has bulk unsweetened chocolate. It's made by one of the big companies but the name escapes me right now.
Steve, you're right, it's a lot of marketing. I saw a commercial a couple of nights ago for premade mashed potatoes, with a woman peeling potatoes. I just ground my teeth, it's not that hard to peel a freakin' potato! Ashley is one of those consumers. She hates to cook. She'll eat my homemade macaroni and cheese, but would much prefer Velveeta Shells and Cheese. She'd buy the microwave potatoes. Woodie is right! I didn't time myself, but I don't think it took any longer than 15 mins.
I'm guessing what Patty means is what about prep time and baking time. No I usually take a nap Mike. I can't figure out how to add quotes, but I realize what she meant, I was just clearing up that I never said I did the whole cake in 15 mins. In my second post I said that I baked it for 1 hour and 10 mins. I do not know if they have a topping or what size they are.
They are very costly ingredient-wise. TexaxSugar is right I'm 15 minutes just getting the ingredients out of the fridge to come to room temp! I need a nap like Mike! No wonder I'm a hobby baker I'm too slow - no volume baking in my house. Home Recipes. Experience the world of cake decorating like never before with Cake Central Magazine!
TexasSugar Posted 18 Jan , pm. How long does it take you start to finish? I guess it took about 5 mins. Mike Posted 18 Jan , pm. Classycakes Posted 18 Jan , pm.
AngelaM Posted 18 Jan , pm. I also was wondering the same and wrote about my discoveries. It is a lot cheaper to make cheesecake at home from scratch.
Making cheesecake at home will cost You can serve this cheesecake to 12 people, which will total 1. Comparing homemade to frozen or store-bought cheesecake mix is very interesting. While researching the recipes and prices, I discovered some interesting things, read on to learn more. The most expensive ingredient in cheesecake is cream cheese.
It presents more than half of the cost of the whole cheesecake. If you want to save even more with your cheesecake, pick the cheapest cream cheese in the store. Cheesecake ingredient cost is calculated on the following basis:. Measurement to grams: we calculated the measurement of each ingredient into grams to get the sum weight of ingredients for cheesecake.
Average product price: for each ingredient, we checked the latest prices online and calculated the average price of ingredients per ounce, which are included in the cheesecake recipe.
Price per ingredient: the price for each ingredient is calculated to match the amount used in the recipe. Sum weight of cheesecake: to get the total weight of cheesecake, we summed the weight of all ingredients in grams. Electricity cost: we calculated electricity cost for baking cheesecake in an oven. Ovens use to watts, with an average modern oven using around watts on medium to high heat. Time, utensils, and cookware: I did not include time cost or the purchase of cookware and tools into the calculation.
I outlined the costs and buying guides for the ultimate savings. Cheesecake is usually made in a 9-inch springform pan. You can serve approximately 12 people with cheesecake made in a 9-inch pan. If the guests are more hungry, you can serve it to fewer people, but the important part is that you will get 12 pieces out of a 9-inch pan.
0コメント